Skip to content

34 Parisian DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block192.10
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$85,500
65%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,396+5.3%
2024$2,276+112.9%
2023$1,069+0.4%
2022$1,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,072DeedBook 19973, Page 330Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16828, Page 1350Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 12330, Page 366

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 5761, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1968