Skip to content

30 Parisian DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block192.10
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
36%
Improvement Value:$86,600
64%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,952+6.7%
2024$1,830+41.1%
2023$1,296+13.8%
2022$1,139+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17972, Page 242Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17435, Page 1982Recorded4/10/2019

Property Sale

Sale
$33,700
DeedBook 4071, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1968