Skip to content

47 Mt Ararat LaneToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2018

Property Information

Block192.10
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,192
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
25%
Improvement Value:$183,300
75%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+5.2%
2024$4,246+35.9%
2023$3,125+0.4%
2022$3,111+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 16855, Page 686Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$124,208
DeedBook 5024, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1992