Skip to content

2397 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block192.10
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,029
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
26%
Improvement Value:$176,300
74%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,342+5.3%
2024$4,125+35.8%
2023$3,038+0.4%
2022$3,024+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,029DeedBook 16741, Page 1211Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 13641, Page 1506

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12567, Page 635

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 5173, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1994