Skip to content

1948 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block192.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
36%
Improvement Value:$83,600
64%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,380+5.3%
2024$2,261+38.2%
2023$1,636+0.4%
2022$1,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16775, Page 1317Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11469, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1969