Skip to content

1949 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block192.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
31%
Improvement Value:$105,400
69%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,527+5.8%
2024$2,388+56.0%
2023$1,531+0.5%
2022$1,523+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11706, Page 1017

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10857, Page 323

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10011, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1966