Skip to content

39 Niagara DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block192.12
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
31%
Improvement Value:$100,100
69%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,644+8.8%
2024$2,430+80.8%
2023$1,344+0.4%
2022$1,338+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16935, Page 1208Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 12751, Page 446

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 10205, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1966