Skip to content

47 Niagara DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block192.12
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
30%
Improvement Value:$107,400
70%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,795+5.3%
2024$2,655+64.0%
2023$1,619+0.4%
2022$1,612+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 12438, Page 1500

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5016, Page 821

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3677, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1966