Skip to content

91 Niagara DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block192.12
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
34%
Improvement Value:$93,200
66%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,573+5.3%
2024$2,444+49.8%
2023$1,631+0.4%
2022$1,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16871, Page 56Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16676, Page 1151Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 14864, Page 264

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4354, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1966