Skip to content

56 Palisades DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block192.12
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
45%
Improvement Value:$125,200
55%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,140+5.3%
2024$3,933+68.2%
2023$2,338+0.4%
2022$2,328+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,000DeedBook 19554, Page 1011Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5328, Page 469

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4325, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1968