Skip to content

1981 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block192.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
33%
Improvement Value:$93,400
67%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,540+5.3%
2024$2,413+49.1%
2023$1,619+0.4%
2022$1,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16820, Page 1282Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4509, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1966