Skip to content

40 Palisades DriveToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block192.12
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
43%
Improvement Value:$135,100
57%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+5.3%
2024$4,104+55.9%
2023$2,633+0.4%
2022$2,621+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16208, Page 980Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4788, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1968