Skip to content

2008 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block192.12
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
45%
Improvement Value:$126,200
55%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+5.3%
2024$3,985+62.6%
2023$2,451+0.4%
2022$2,440+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16925, Page 91Recorded11/1/2017

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16772, Page 57Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 15263, Page 139

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5107, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1968