Skip to content

1974 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block192.12
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,334
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
39%
Improvement Value:$158,000
61%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,755+5.2%
2024$4,518+76.5%
2023$2,560+0.4%
2022$2,549+20.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 17950, Page 974Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 17503, Page 1297Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 11580, Page 1813

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5735, Page 237

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4853, Page 628

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3954, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1968