Skip to content

1958 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Date
Sep 1, 1991

Property Information

Block192.12
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
52%
Improvement Value:$95,900
48%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,642+5.3%
2024$3,460+43.4%
2023$2,413+0.4%
2022$2,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4261, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1968