Skip to content

41 Palisades DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Nov 25, 1997

Property Information

Block192.13
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,500
67%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,596+5.2%
2024$2,467+45.2%
2023$1,699+0.4%
2022$1,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5528, Page 248

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3572, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1967