Skip to content

49 Palisades DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 10, 2003

Property Information

Block192.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
34%
Improvement Value:$93,900
66%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,335+5.8%
2024$2,206+60.6%
2023$1,374+0.5%
2022$1,367+5.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 11683, Page 1851

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 10583, Page 1726

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5544, Page 940

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 5403, Page 621

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5100, Page 19

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4700, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1967