Skip to content

86 Niagara DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block192.13
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
29%
Improvement Value:$118,300
71%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,030+5.3%
2024$2,879+56.8%
2023$1,836+0.4%
2022$1,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 10936, Page 1158

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4785, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1967