Skip to content

7 Catskill CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2011

Property Information

Block192.13
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
36%
Improvement Value:$85,300
64%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,447+5.3%
2024$2,325+108.7%
2023$1,114+0.4%
2022$1,109+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,750
DeedBook 4407, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1966