Skip to content

3 Catskill CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block192.13
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$108,900
69%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,895+5.3%
2024$2,751+113.8%
2023$1,286+0.4%
2022$1,281+31.3%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17990, Page 1109Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17351, Page 1522Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$22,900
DeedBook 3640, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1966