Skip to content

7 Mt Nebo LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block192.14
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
32%
Improvement Value:$112,700
68%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,037+15.2%
2024$2,636+71.6%
2023$1,536+0.5%
2022$1,528+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,000DeedBook 19993, Page 1440Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,000DeedBook 19452, Page 933Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$67,513

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 18087, Page 722Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15908, Page 1564Recorded10/2/2014

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15870, Page 513Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4796, Page 820

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4008, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1968