Skip to content

1965 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block192.14
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$96,000
67%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,355+5.8%
2024$2,225+49.5%
2023$1,489+4.4%
2022$1,426+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14305, Page 1978

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4155, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1968