Skip to content

2069 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2023

Property Information

Block192.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$91,300
66%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,520+5.3%
2024$2,394+37.7%
2023$1,739+0.4%
2022$1,731+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4929, Page 330

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 3657, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1968