Skip to content

1905 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block192.14
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$116,100
70%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,026+5.2%
2024$2,875+56.6%
2023$1,836+0.4%
2022$1,828+22.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$204,800
Sq Ft1,000DeedBook 17569, Page 1879Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 17290, Page 343Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4936, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1968