Skip to content

2177 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block192.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
32%
Improvement Value:$106,500
68%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,870+5.3%
2024$2,726+146.9%
2023$1,104+0.4%
2022$1,099+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 12649, Page 122

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 10362, Page 834

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4424, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1968