Skip to content

1881 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block192.16
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
29%
Improvement Value:$117,600
71%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,767+5.8%
2024$2,617+65.5%
2023$1,581+0.5%
2022$1,573+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4089, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1968