Skip to content

1872 Mt Juliano LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block192.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$102,400
69%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,704+5.3%
2024$2,569+43.8%
2023$1,786+0.4%
2022$1,778+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 17283, Page 1463Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11097, Page 612

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4247, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1968