Skip to content

2149 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block192.17
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$115,000
71%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,952+5.3%
2024$2,804+63.9%
2023$1,711+14.6%
2022$1,493+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,000DeedBook 18612, Page 1846Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5536, Page 144

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4366, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1970