Skip to content

2177 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block192.17
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$94,100
67%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,571+5.3%
2024$2,442+50.4%
2023$1,624+0.4%
2022$1,617+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 11014, Page 1916

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 10608, Page 469

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4138, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1970