Skip to content

2213 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2010

Property Information

Block192.17
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
35%
Improvement Value:$86,100
65%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175+5.9%
2024$2,054+49.0%
2023$1,379+0.5%
2022$1,372+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970