Skip to content

2301 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block192.17
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
26%
Improvement Value:$170,400
74%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466+5.3%
2024$4,243+36.7%
2023$3,103+0.4%
2022$3,089+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,188DeedBook 19595, Page 1949Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 17008, Page 425Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5527, Page 360

Property Sale

Sale
$120,100
DeedBook 5232, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1994