Skip to content

2333 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block192.17
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,247
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
26%
Improvement Value:$174,400
74%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,289+5.3%
2024$4,075+38.1%
2023$2,950+0.4%
2022$2,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,247DeedBook 16036, Page 687Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$108,525
DeedBook 5173, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1994