Skip to content

54 Mt Ararat LaneToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block192.17
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,156
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
29%
Improvement Value:$154,800
71%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+5.6%
2024$3,520+32.6%
2023$2,655+0.5%
2022$2,642+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10196, Page 67

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5338, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1990