Skip to content

12 Mt Logan LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block192.18
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
35%
Improvement Value:$104,000
65%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,897+5.3%
2024$2,752+50.3%
2023$1,831+0.4%
2022$1,823+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11873, Page 194

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10201, Page 1525

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 3669, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1968