Skip to content

1865 Mt Juliano LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block192.18
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
33%
Improvement Value:$103,600
67%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,817+5.3%
2024$2,676+63.3%
2023$1,639+0.4%
2022$1,631+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$172,000
Sq Ft1,072DeedBook 18723, Page 832Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$105,600

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16948, Page 1205Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 10516, Page 1938

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5208, Page 326

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5065, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1968