Skip to content

20 Mt Matterhorn LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block192.19
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$109,900
70%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,859+5.3%
2024$2,716+61.1%
2023$1,686+0.4%
2022$1,679+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,000DeedBook 20084, Page 425Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 14371, Page 229

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 4365, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1968