Skip to content

36 Mt Matterhorn LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block192.19
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$113,600
71%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,888+5.3%
2024$2,744+57.4%
2023$1,744+0.4%
2022$1,736+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 15083, Page 1332

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3554, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1968