Skip to content

55 Mt Matterhorn LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block192.20
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$97,100
67%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,626+5.3%
2024$2,494+43.9%
2023$1,734+0.4%
2022$1,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 14409, Page 1412

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4858, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1968