Skip to content

7 Mt Matterhorn LaneToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block192.20
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
39%
Improvement Value:$81,200
61%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,427+5.3%
2024$2,306+37.4%
2023$1,679+0.4%
2022$1,671+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15856, Page 1083Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 11708, Page 712

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3758, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1963