Skip to content

1908 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block192.20
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$96,500
67%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,615+5.3%
2024$2,484+46.9%
2023$1,691+0.4%
2022$1,684+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16806, Page 1279Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 13730, Page 1504

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12973, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1968