Skip to content

1909 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jul 6, 1983

Property Information

Block192.21
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$94,900
67%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,085+6.6%
2024$1,956+67.0%
2023$1,171+0.6%
2022$1,164+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4133, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1968