Skip to content

1924 Mt Juliano LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block192.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
32%
Improvement Value:$101,400
68%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,722+5.3%
2024$2,586+49.4%
2023$1,731+0.4%
2022$1,723+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16725, Page 1757Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5026, Page 449

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4070, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1968