Skip to content

1888 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block192.22
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
40%
Improvement Value:$152,100
60%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,630+5.3%
2024$4,398+52.7%
2023$2,880+0.4%
2022$2,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft1,560DeedBook 18141, Page 279Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5590, Page 816

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4741, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1968