Skip to content

1880 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block192.22
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
46%
Improvement Value:$121,700
54%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+5.3%
2024$3,872+60.5%
2023$2,413+0.5%
2022$2,401+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,336DeedBook 18881, Page 1029Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 16629, Page 1006Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10173, Page 363

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 3559, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1968