Skip to content

1784 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$197,900
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block192.22
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
46%
Improvement Value:$118,600
54%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,019+5.2%
2024$3,819+36.7%
2023$2,793+0.4%
2022$2,780+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,900
DeedBook 12835, Page 1267

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4070, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1968