Skip to content

11 Mt Dashan LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block192.23
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$115,700
69%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,055+5.2%
2024$2,903+46.5%
2023$1,981+0.4%
2022$1,972+88.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,072DeedBook 17885, Page 1332Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17472, Page 1284Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4716, Page 881

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4243, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1968