Skip to content

1844 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 18, 2017

Property Information

Block192.23
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
29%
Improvement Value:$120,200
71%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,065+5.3%
2024$2,912+59.7%
2023$1,824+0.4%
2022$1,816+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16644, Page 610Recorded1/30/2017

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 15927, Page 770Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968