Skip to content

1746 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block192.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
36%
Improvement Value:$90,600
64%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,080+6.6%
2024$1,951+52.9%
2023$1,276+0.6%
2022$1,268+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5430, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1968