Skip to content

65 Mt Fairweather LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block192.23
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$92,400
66%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,540+5.3%
2024$2,413+45.7%
2023$1,656+0.4%
2022$1,649+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15775, Page 615Recorded4/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968