Skip to content

1839 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Mar 2, 2016

Property Information

Block192.24
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
33%
Improvement Value:$97,300
67%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,397+5.8%
2024$2,265+44.4%
2023$1,569+0.5%
2022$1,561+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16347, Page 1646Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 13740, Page 1644

Property Built

Built

Year Built: 1968